Snubní prsteny, památeční řetízek po babičce, ale i hezké náušnice pro běžné nošení si zaslouží péči. Víte, co jejich kráse škodí, a co jim prospívá? Máme pro vás přehled nejdůležitějších pravidel, která udrží vaše šperky dlouho krásné.
Prosíme odložit
Myjete nádobí ručně? Pak držte své prsteny a náramky co nejdál od dřezu. Chemikálie jim totiž neprospívají. Své šperky ušetřete také sportování a sundejte je i před namáhavou fyzickou prací. Oxidaci, která má na svědomí nehezké zabarvení, způsobuje nejen voda nebo chemikálie, ale také pot. Ať už si dáte do těla v posilovně, nebo se zapotíte třeba při velkém úklidu, vaše šperky ocení, když se bez nich při těchto činnostech obejdete. Ideální není ani vaření. Nejen, že vystavujete své klenoty výparům, ale do jemných detailů se v kuchyni dostane spousta nečistot. Pozor si dávejte také během úpravy zevnějšku. Laky na vlasy, spreje, krémy a mýdla se na kráse vašich šperků negativně podepíší. Až se tedy budete zkrášlovat příště, nechte si navléknutí šperků úplně na konec. Po příchodu domů si naopak jako první odložte své třpytivé ozdoby.
Pro diamantový třpyt a lesk českých granátů
Jak pečovat o diamanty? Možná tyhle drahokamy pokládáte za nezničitelné. Prvenství na stupnici tvrdosti ale neznamená, že diamant přežije jakkoli drsné zacházení. Velký úder může z určitého úhlu váš diamantový šperk znehodnotit. Máte-li jich víc, dbejte na to, aby se netřely o sebe. Dotýkat by se neměly ani ve šperkovnici. Diamant totiž může poškrábat jiný diamant. Pokud se chcete těšit z jejich oslnivého lesku co nejdéle, vsaďte na profesionální čištění. V ateliéru Prague Garnet Center to zvládneme na počkání. Pro české granáty platí totéž, co pro ostatní šperky: pozor na chemikálie, pot, kosmetiku a chlorovanou nebo mořskou vodu.
Jako v bavlnce
Pořídit si dobrou šperkovnici se vyplatí. Až si půjdete vybrat tu svoji, pečlivě zvažte její velikost. Jak už jsme zmiňovali, šperky by se neměly vzájemně dotýkat ani ve šperkovnici. Dopřejte jim dostatečný prostor nebo jednotlivé klenoty uložte do samostatných plátěných sáčků. Kdo ve šperkovnicích nenašel zalíbení, tomu udělají stejnou službu původní krabičky ze zlatnictví. Na své místo odložte šperky také před spaním. To má hned dvě výhody – bude se vám pohodlněji spát a zároveň tím neriskujete deformaci například u zapínání náušnic. Šperkovnice nebo krabičky? Volba je na vás, ale ani s jednou variantou neuděláte chybu – v obou budou vaše šperky jako v bavlnce.
Se správnou péčí budou vaše šperky stále zářit, jako když jste je viděli poprvé.